4Cs: From Conflict to Conviviality through Creativity and Culture

Programa: Kūrybiška Europa. Kultūra 2014 – 2020
Kryptis: Bendradarbiavimo projektai
Metai: 2017

Koordinuojanti organizacija: Universidade Católica Portuguesa, Portugalija
Pavadinimas: „4Cs: From Conflict to Conviviality through Creativity and Culture” (liet. „4Cs: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą”)
Partneriai: Stiftelsen Tensta konstha (Švedija); SAVVY Contemporary (Vokietija); Royal College of Art (Jungtinė Karalystė); Fundació Privada Antoni Tàpies (Ispanija); Museet for Samtidskunst (Danija), École nationale supérieure des arts décoratifs (Prancūzija)
Partneris iš Lietuvos: Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija
Finansavimas: 1 781 818 eurų
Kofinansavimas: 50 %
Trukmė: 2017-2021 m.
Kategorija: 2, didelės apimties

Daugiau informacijos apie projektą: https://lisbonconsortium.com/

Apie projektą

Ketverius metus truksiančio projekto „4Cs: From Conflict to Conviviality through Creativity and Culture“ tikslas – ištirti, kaip menas, kultūra ir kūrybiškumas gali tapti galingu ištekliu, skatinančiu kritinį mąstymą apie besiformuojančius konfliktus. Tai galimybė ne tik apsvarstyti kūrybiškus šiandieninę Europą krečiančių neramumų sprendimo būdus, bet ir lavinti visuomenę ir jos narių kompetencijas.

Per partnerių šalis nusidrieksiančios projekto veiklos apims kūrybines dirbtuves, rezidencijas, tarpininkavimo laboratorijas, konferencijas, vasaros mokyklą, parodas, keliaujančių filmų programą. Pasitelkus kultūrą ir meną, šiuo projektu stengiamasi užkirsti kelią konfliktams ir paskatinti sugyvenimą, atliepti nūdienos socialines problemas ir ugdyti pagarbą kitoms kultūroms. Atsižvelgiant į platų bendradarbiaujančių šalių skaičių, jų kalbinę ir kultūrinę įvairovę, dalyviams tai bus galimybė įgyti naujų ir apsikeisti jau turimomis akademinėmis žiniomis bei praktiniais įgūdžiais.

Pirmoji projekto veikla VDA Nidos meno kolonijoje prasidėjo 2017 metų rugsėjo 1-ąją. Tai Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto tyrėjo dr. Vasilijaus Safronovo tyrimo rezidencija. Metus truksiančiu tyrimu siekiama išanalizuoti emigracijos ir imigracijos, vykusios Kuršių nerijoje per Antrąjį pasaulinį karą, temą. VDA Nidos meno kolonija, tokio pobūdžio tyrimui idealiai tinka. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą pusiasalis ir dalis Lietuvos jūros pakrantės priklausė Vokietijos imperijai. 1923 m. ji buvo prijungta prie Lietuvos, tačiau tarp 1939-1945 m. ir vėl tapo Vokietijos dalimi. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje 1944-1945 m. vietinius vokiečių kilmės gyventojus iš šios teritorijos išstūmė okupacinė sovietų valdžia. Daugiau nei 40 tūkstančių pabėgėlių iš Mėmelio ir jo apylinkių per neriją pasitraukė į Vakarus. 1956 m. 84 proc. Kuršių nerijos gyventojų buvo iš įvairių Sovietų Sąjungos kampelių čia atsikėlę naujakuriai, o beveik visi likę 16 proc. senbuvių išsikraustė po 1958 m. tarp Vokietijos Demokratinės Respublikos (VDR) ir TSRS pasirašyto susitarimo dėl TSRS teritorijoje buvusių vokiečių repatriacijos į Vokietiją. Pusiasalis tapo niekieno žeme, vieta be istorijos, teritorija, kurioje gyveno šaknų čia neturinčios bendruomenės. Ši dramatiška vietinės istorijos ištrauka menkai tyrinėta ir reflektuota.

Mėnesį Nidos meno kolonijoje truksiantis tyrimas likusius vienuolika prasitęs Klaipėdos universitete, o jį apibendrins 2018 m. pabaigoje planuojamas išleisti iliustruotas leidinys lietuvių ir anglų kalbomis. Mokslininkas taip pat konsultuos kolonijoje 2019 metų birželį-liepą reziduosiančius ir migracijos tema kursiančius menininkus, tad tyrimo rezultatai pasitarnaus tiek projekte dalyvaujantiems kūrėjams, tiek kūrybinių dirbtuvių „Teritorijos prijaukinimas: kaip svetima žemė tampa sava“, vyksiančių paraleliai su kuruotomis menininkų rezidencijomis, dalyviams. 2020-aisiais Nidos meno kolonija kvies į projekto parodą, o keliaujančios filmų programos, sudarytos kuratorės iš Teherano Azar Mahmoudian seansai pasieks ir Vilnių.

Apie projekto partnerį iš Lietuvos

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija (NMK) yra smėlio kopų ir vandenų apsupta šiuolaikinio meno ir susitikimų vieta. Kolonija organizuoja tarptautinę menininkų rezidencijų programą, tarptautinę Nidos doktorantų mokyklą, vasaros parodas, kasmetinius inter-formato simpoziumus, kitus meno, edukacijos ir tyrimų projektus bei turi puikiai šioms veikloms pritaikytą infrastruktūrą. Mes siekiame kūrybiškai jungti akademinį ir ne akademinį švietimą, menines ir mokslines praktikas, sunkų darbą ir poilsį. Vieši pristatymai, parodos, radijo laidos ir publikacijos yra dažniausi mūsų projektų rezultatai.
NMK yra Vilniaus dailės akademijos padalinys, atidarytas 2011 m. Jis veikia visus metus ir kasmet sulaukia apie 700 lankytojų. 2,5 tūkstančių kvadratinių metrų patalpose gali vykti kūrybiniai seminarai, intensyvūs kursai, parodos, repeticijos, perklausos, kino peržiūros ir konferencijos.
NMK yra Kuršių nerijoje – pusiasalyje, kuris skiria Kuršių marias nuo Baltijos jūros. Pusiasalis yra įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip vienas unikaliausių ir gražiausių kultūrinių peizažų Europoje. Šioje teritorijoje įkurtas Kuršių nerijos nacionalinis parkas. Nida yra 50 km nuo Lietuvos uosto Klaipėdos ir 360 km nuo sostinės Vilniaus.